tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

One-half of a number is -12. Find the solution ???
what city is located 60 north 25 east
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
A construction contractor is purchasing granite tiles for a new kitchen floor. Each tile costs $5 and he wants to spend less than $1,500. The size of each tile
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies both inequalities
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
how do I solve x+2y=8
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
What is the difference between displacement and double displacement reactions?Write equations for these reactions?
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all