hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

A sentence that contains both dependent and independent clauses is known as a(n) A. simple sentence. B. complex sentence. C. compound sentence. D. independent
Which of the following type of ceramics is used for making bricks?
Madison is making party favors.She wants to make enough favors so each guest gets the same number of party favors.She knows there will be 6 or 8 at the party. W
m+-2/3=-1/3 what is m?
Which of the following best describes inpatient drug treatment facilities? a. they are mainly for individuals with mental or medical disorders b. they treat p
What is the purpose of a society's oral tradition? To emphasize the importance of sharing stories To entertain family members To give hope to the younger gen
Britta brought some carrots and apples for $24.80. A carrot and apple cost $0.90 altogether. She brought more carrots than apples. The cost of extra number of c
Marcy's friend lost a lot of weight using a protein supplement, and she urges Marcy to try it. What should Marcy do?
The Crusades stimulated trade, banking, the growth of cities, and the rise of the middle class. a. True b. False
2.90/29 = Estimating decimal quotients