ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

The World Trade Organization (WTO), which was formed in 1995, trades without discrimination. Which of these BEST describes what this principle means?
What effect is accomplished by the author's choice to end the story with this paragraph? A) It causes the reader to forget the events which preceded it. B) It
2+2=4-1=3 what is this called?
If a case is disqualified from reaching the Supreme Court based on the criterion of mootness, then it has been determined that
For the electric field shown, which of the following statements describes an increase in voltage? A) A negative charge crosses an equipotential line toward the
You (tú) would see. Vería. Verías. Veríamos. Verían.
A student measured the pH of four solutions. Which pH indicates the highest hydronium ion concentration? 3.2 7.0 9.1 12.4
One factor to note in considering the future of marriage is that
Dan is calculating the volume of two cylinders. Cylinder A has a radius of 2 feet and a height of 4 feet. Cylinder B also has a height of 4 feet, but the radius
what is the solution to the linear equation? 2.8y+6+0.2y=5y-14