asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

How do I simplify 5x + -2x + 6x + -x + 3x + 15x. ?
a child bougjt 4 bags of rubber bands to make into bracelets. if there are 80 rubber bands per bag. how many total rubber bands did he buy?
Algebra. Find the values of the variable
Write an expression
I need help with my math hw
By managing to refine a well-known measuring technique, you find a value of pi equal to 3.141. How much absolute error is there in this calculation? Relative Er
why did president andrew johson say he vetoed the civil rights act of 1866 ?
What did bonzo say when he saw the ivy colored walls worksheet?
write y=ax+b in point-slope form
When you consume a lot of alcohol, your sleep will be __________ . A. filled with dreams B. heavy C. restless