sharniseplus1 sharniseplus1
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 36 pack of chips is $5.40, what is the price of
one bag of chips?

Respuesta :

fewter3t4wtw fewter3t4wtw
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40/36 = .15

Answer Link
thegenius10
thegenius10 thegenius10
  • 01-03-2021

Answer:

15 cents

Step-by-step explanation:

5.40÷36=15 cents

hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Question 2 (Matching Worth 4 points) Match the sequence (term) with the correct type of sequence (definition). Match Term Definition 128, 32, 8, 2, … A) Geometr
By 1664, the dutch lost control of the new netherlands to ________ .
Why were the Roman legions considered the best infantry in the world?
Bruce reads for 3/4 hour each night. How long will he read for 4 nights
The ongoing unrest that exists between the Israelis and the Palestinians is primarily caused by the fact that the two groups A. have competing political ide
The video discusses giving animals human medications like anti-anxiety or anti-depression drugs. Do you think animals should be treated with drugs used for ment
The viewing room at a planetarium is in the shape of a hemisphere. The diameter of the hemisphere is 48 feet. What is the volume of the viewing room?
The graph below belongs to which function family ?
To delete a method from a class, you not only have to delete the method but also its ______________.
how much tax you need to pay on a taxable income of 40,000