nezzard12 nezzard12
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Micah buys 5 pounds of beef for $5.50. How much for 20 pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

$22

Step-by-step explanation:

  1. $5.50=5 pounds
  2. $5.50 times 4=$22
  3. 5 pounds times 4=20 pounds

Answer: $22

Hope this helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Answer Link

Otras preguntas

Z=xm/y , solve for y
Small, hair-like parts called absorb nutrients from the food in your intestines.
why shouldn't you let a doctor put one of those sticks in your mouth
Where can we observe energy transformations in everyday life?
What are interpersonal skills? a. Individual preferences for team projects  b. One's competence with tasks requiring solitude  c. The ability to work alone on a
what properties should we use to solve -5 + (5 + 3)?
875,932,461,160 what digit is in the hundred-millions place of this number.
A company that manufactures widgets has fixed costs of $6,338.00 each month and a cost of $2.84 for each widget it produces. Which of the following equations co
Please help!! Worth 20 points!
A result of US foreign aid in Sudan was A) better relations with its neighbors. B) the creation of South Sudan. C) lower prices for US goods in Sudan. D) hig