juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is a responsibility of the Maryland General Assembly? A. reviewing criminal court appeals B . supervising the State Police force C. vetoing unpop
Use a percent portion to solve the following problem. Omar spends $63 on souvenirs during his vacation. That is 35% of the money he brought with him. How much m
Plz helpppp!!!!!!!!!
Find the missing angle for the irregular polygon. show your work.
A. mosques B. minarets C. caliphate D. muezzins
The event planner wants to put a podium at one of the foci. Which describes where the podium could be located relative to the center?288 feet south288 feet west
Please select the word from the list that best fits the definition Pieces of land given to knights as payment​
A robot can complete 7 tasks in 5/6 hour. Each task takes the same amount of time. a. How long does it take the robot to complete one​ task? b. How many tasks
If answered and explained properly, BRAINLIEST will be given.
How many feet of border are needed to go around a square bulletin board that is 4.5 ft on each side?