20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Fourteen-year-old Greg has begun to challenge many of his parents' values and to express his own set of highly idealistic standards. Compare and contrast the ex
what is the pathagram therom
What is the volume of a box that is 9 cm long. 6 cmwide, and 4 cm high?​
Which statement best describes the relationship of photosynthesis and energy? A. The process of photosynthesis is energy-storing because the process converts li
What type of people show up at Jonathan's door
2. What helps explain Earth's liquid inside?
The volume of a rectangular prism is 10 ft.³ what are the dimensions of the prism be
Which is an axial bone? A. Phalanges B. Fibula C. Vertebra D. Ulna
Banks make a profit from interest blank
What is one way the Indian schools worked to eliminate Indian culture?