makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Explain why the force of gravity will allow you to extend your forearm even if the triceps brachii is not functioning
different ways to model of 3/2
Find the totals of the two animals people owned most. What is the sum of these two categories? A) 17 B) 18 C) 19 D) 20
Please help!! the picture is attached :) let me know if you can figure out any of these
What percentage of active members in the united states military are women?
Which word is correctly spelled and will BEST complete this sentence? A) especially B) especialy C) expecially D) special
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. The graph of a linear equation passes through thre
Which action did the Agricultural Adjustment Act encourage farmers to take? A)to accept government loans that would allow them to increase production of certai
What were the differences in industrialization between Europe and the United States and Japan
Help Me Answer The Question Please