moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

If potassium channels in a neuron were blocked, would it be possible to produce an action potential?
Farrah is 4 years older than 5 times her brother Emil's age. Farrah is 19 years old. Let e represent Emil’s age. During the Strategize step of the five-step p
Decency, justice, worth of the individual, and equal opportunity illustrate basic american
What is an emergency preparedness plan? A. A plan that includes an emergency supply kit and an escape route from your house. B. A plan that you can fo
10 POINTS AND WILL GIVE BRAINILEST HELP ASAP what are four factors that can create dry climates
5. What colony's founders believed that tolerance was a great virtue?
Ron sees 3 dogs at the park. Hal sees twice as many dogs as Ron. How many dogs do they see in all?
Which was NOT one of the changes made in the 1852 Constitution? a ban was lifted on state funding to private business It divided Louisiana into 4 districts Lo
3 forces that you exert when riding a bike
The difference between primary and secondary circular reactions is that secondary circular reactions involve the infant responding to people and _____.