Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Plants must break down into sugar cells to obtain energy from the food that is produced.What is this process called?
who knows how to speak French ?​
Work out the area of the parallelogram. Not drawn accurately 13 cm 79° 21 cm
Help please!!!!!!!!!
Your friend Brian loves to critique art. He thinks he would like a career where he could critique art and help determine the monetary value of art. He thinks he
PLZ Help me. This is difficult.
Hellooooo! so I am an assistant of an online band, and we are looking for members. Things needed: Singer Bass Guitarist Drummer Piano Player Confirm? Yes No Rem
Question is in the attachment someone besides the bitly links pls
what is the greatest 2 decimal place number using 4, 0, 7 , 1
How does Tan build a central idea of her story in the excerpt? Tan discusses the types of questions on achievement tests to support the idea that the tests limi