lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Acme Movers is a company that ships goods and cargo to all locations in the United States. The employees understand that the company's primary vision of timelin
Explain the debates concerning the Day of reconciliation
What kind of democracy did the ancient greeks have?
which codon is the code for amino valine
Six ways that human rights violation influence. Individual, group and the broader southafrica
Which sentence has an error in capitalization? A. Arnie, Jerome, and Francie all went to the see the same movie. B. Dr. Connors sent Lawrence for several tests
Kit gathered 5 eggs when she visited her cousin's farm. Altogether, the eggs weighed 225.0 grams. She wrote down the weight of each egg, but missed the last egg
Jamie uses 1/3 of a package of juice boxes. there were 6 juice boxes in the package to start with. write the fraction of the package Jamie use in sixths
What is the written form of the fraction 1/8? To make the salad dressing, Suzie started by adding cup of olive oil. A. one-eighth B. one eighth
OSHA standards appear in the ___________ and are then broken down into ____________.