kellthekell12 kellthekell12
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%.

How much does it cost her to buy 2.6 pounds of granola at the new price?

Respuesta :

PoloFlo928
PoloFlo928 PoloFlo928
  • 02-02-2021

Answer: $17.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i watched a movie yesterday is it a subject, noun, verb, or adjective​
Perform the indicated operation. 4/7x^2 - 3/2x^3
Fill in the correct pronoun for the following phrase
A store owner paid 15$ for a book. She marked up the price of the book by 40% to determine its sellings price what is the selling price of the book
What year did the Louisiana Purchase take place?
Let p(x)=909+50e−x . What is p(5) ?
What other civilizations did the mayans rely on for many ideas and inventions?
Who developed the first comprehensive theory of personality?
need help please!!!!!!! Which two objects have stored energy? a ball rolling on the ground a small rock sitting on top of a big rock a stretched rubber band
How is the cross-section of a sphere different than the cross-section of a cone?