p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
what are some reasons for limiting authority
Wages. JoAnn works in the publicity office at the state university. She is paid $10 an hour for the first 35 hours she works each week and $15 an hour for every
which expression is equivalent to x^4-y^4?
A mouse population starts with 2,000 mice and grows at a rate of 5% per year. The number of mice after t years can be modeled by the equation, P(t)=2000(1.05)^t
Over what period of time would you expect to see large changes in mountains,canyons,and similar features of the earth?
7x+3y=22 4y=20 I need to know how to write this equation out with the answer
What challenges did the californios face?
What is the size and shape of a super volcano?
How many heart chambers does a shark have?