Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which soap deal has the lowest price per ounce?


$5.50 for 13.0 oz

$5.75 for 14.0 oz

$3.45 for 3.5 oz

$5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

vvgfgy vvgfgy
  • 01-02-2021
It’s option two

Explanation: Divide the price by the ounces and option is to w lowest answer.
Answer Link

Otras preguntas

Which detail from the story BEST supports the inference that Doctor Dolittle's kind nature is the reason he has so many pets
What was the kingdom that followed Babylon?
Given: △ABC, BC>AC, D∈ AC , CD=CB Prove: m∠ABD is acute
Need help with this?
A cheetah runs 900 meters in 30 seconds. How fast is it going? A. 3 meters/second B. 30 meters/second C. 0.03 meters/second D. not enough information
End behavior of polynomials I give 20 points
How are federal judges appointed? Why is the Majority Opinion important? What is the makeup of the Supreme Court? (Number of justices and who is in charge?) Wh
An object that weighs 1 pound on Earth weighs 1.19 pounds on Neptune. Suppose a dog weighs 9 pounds on Earth. How much would it weigh on Neptune?
What body system has akin (alike) functions to a liver system?
8x=-4(x+3) I would really appreciate some help