EarnFreePointsHere1 EarnFreePointsHere1
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tickets to a show cost $5.50 for adults and $4.25 for students. A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets. What is the exact cost?

Respuesta :

hundleyfive hundleyfive
  • 04-01-2021

Answer:

$23.75

Step-by-step explanation:

5.50*2=11

4.25*3=12.75

11.00+12.75=23.75

Answer Link
meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 04-01-2021
Y = 5.50A + 4.25S
Plug in the values
Y = 5.50(2) + 4.25(3)
Y = 11 + 12.75
Y = 23.75
Solution: $23.75
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between physical and psychological dependence?
jack has 100 football cards that he wants to put in a photo album. Each page in the album will hold eight cards. How many pages in the album will have cards o
An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?
is 5/10 equivalent to 6/12
Why did the mujahedeen receive US support even though they were against some American ideals?
Which word in the sentence is a gerund? The truck pulled up under the chute, ready for loading. a. ready b. loading c. under d. pulled
what element s a halgen gas with a mass les than 19
Many countries, including the United States, measure output by calculating the _____. Gross Domestic Product economic peaks economic cycle
Hardness may be defined as the resistance of a material to scratching. a. True b. False
A synonym is a word that's A. similar in meaning. B. pronounced the same. C. opposite in meaning. D. defined in a thesaurus.