erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

What is the range of numbers along the lines of longitude
An input of energy is required to maintain the complexity of living systems. T/F? please explain
the region of flat land down by the ocean
3. Bursting through the door, the flustered mother mother screamed uncontrollably at the innocent teacher who gave her child an F. Tone:______________________ C
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th
An input of energy is required to maintain the complexity of living systems. T/F? please explain
F=3gh+7c solve for g
Which passage is chronological???
food A contains 150 calories in 3/4 of a serving. food B contains 250 calories in 2/3 of a serving. which food has fewer calories per serving?
Los chicos deben  _____er al profesor como el Sr.Rios whats the missing blank