andrewniola1 andrewniola1
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 55 pounds of steak cost \$20.60$20.60. How much would it cost to buy 44 pounds of steak?

Respuesta :

rococo908
rococo908 rococo908
  • 03-01-2021

Answer:

$16.48

Step-by-step explanation:

Create a proportion where x is the cost of 44 pounds of steak:

[tex]\frac{55}{20.60}[/tex] = [tex]\frac{44}{x}[/tex]

Cross multiply and solve for x:

55x = 906.4

x = 16.48

So, the cost of 44 pounds of steak is $16.48

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?