brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Describe 5 ways that you believe Hitler and the German Government may have violated the Treaty of Versailles (WW1 treaty) after WW1
Describe the rights and freedoms of Japanese citizens.
A 400. g sample of strontium 90 is allowed to decay for 280 years. If Sr-90 has a half life of 28 years, how much Sr-90 remains? How much total mass remains (S
4) BRAINLIEST AND 10 + POINTS! :) PLS HELP ASAP
3. Compare Compare lines 78-86 of Powell's memoir with lines 139-147 in the biography. How are the two descriptions of Powell alike and different? Tell whether
1. La ___________ es treinta euros. 2. El ____________ es un postre. 3. Hay muchas _____________ en el café. 4. No voy en autobús, voy en _____________. 5. Come
Find the exact value of the expression, sin(sin-1(4))
La guerra sucia en Argentina Tan solo unos años después de la muerte de Evita Perón y su movimiento popular de los descamisados, el gobierno de Argentina cambió
please please answer this!!
Interior angle are? A. angles INSIDE a triangle. B. angles OUTSIDE a triangle.