Wwwjeijdn Wwwjeijdn
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?

Respuesta :

kifanok821 kifanok821
  • 03-12-2020

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

Blueberries are 4 dollars a pound you have 1 dollar

you can by 1/4 of a pound

Answer Link
dholmes75 dholmes75
  • 03-12-2020

Answer:

You can get 4 ounces

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Frank has a paper clip. It has a mass of 15g and a volume of 3cm. What is its density? 27 g/cm3 5 g/cm3 0.2 g/cm 18 g/cm
Is "Take a walk down memory lane" a type of figurative language, if so what type?
Solve for x in the diagram below.
Suppose the data have a bell-shaped distribution with a mean of 25 and a standard deviation of 5. Use the empirical rule to determine the percentage of data wit
Find the equation in standard form of the parabola passing through the giving points. (-1,0) (0,3) (1,2)
What aspiration's seem to be uppermost in Margaret McCarthy's mind?
The steps to convert 18/8 to a decimal are shown below in which step is the first error
The perimeter of a rectangle is twice the sum of its length and its width. The perimeter is 46 meters and its length is 2 meters lore than twice its width. What
7x-7=13+12x. fhffhjgivhggvhihgivvhghivgihvgvihg
Tyina is buying 12 shirts for the drama club. She will choose a style for the blank shirts and then pay an additional charge of $2.75 for each shirt to have the