jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

HELP NOW!!!What is the value of x?
In Florida between 2001 and 2005 an average of how many lives were lost every year due to excessive alcohol use
11. Although it seemed quite important in 1788, Amendment _______, barring the quartering of soldiers in private homes, is outdated today. A. II B
Please help I have no clue what to do
What structure does Shakespeare use in writing his plays
In what two ways were the Crusades considered successful? A. They reopened trade with the Middle East during the fourteenth century. B. They permanently reclaim
t× 3/ 4 for t =8/9 someone pls help
There is a Emergency I have a winter packet that is due and it is on Algebra but I go back to school on the 7th of January and have barley started this packet
what is the discriminant of the quadratic equation 9x squared + -12x + 4 equal 0
Felicity nanysat 2 hours each night for 10 nights. She earned a total of $180 babysitting. Felicity wants to calculate her hourly rate. How much did Felicity ea