chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

What's the awnser for 3x-14=x+2
The area of a rectangle is 399 square feet. If the perimeter is 80 feet, find the length and width of the rectangle
What is the standard form of the number shown in this calculator display? 3.82e+7
Seeing the flag as an after image In red, white and blue supports which theory of color
How do you write an equation in slope intercept when given the slope and a point?
What four countries did witch hunts exist for many years?
As a water quality assurance employee for your local Aqua America Inc Branch you record a drop in water levels from 28 ft to 7 ft at your Reservoir what is the
please help due tomorrow
Which choice would make the best hook for an essay about the causes of the Great Depression
Explain why the founders wanted a stronger national government?