americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Describe the transformation?????
any one know all of
3. And the truck turned into a covered wagon.. and the family about to become _____ wanderers. A- rooted B- rootless C- roots D- rooting E- uproot F- upr
biotic or abiotic factor 6. You notice algae growing on the sides of the tank and the rocks. Is this an example of a biotic or abiotic factor? How do you know?
another math problem I cant solve.​
Please help!!! Solve for x.
A librarian put 33 books back on the shelves before lunch. Of the books, 11 were non-fiction. What is the ratio of the number of non-fiction books to the total
46 ÷ 124.2? I'm confused ​
The products of the fermentation of a sugar are ethanol and 1) water 2) oxygen 3) carbon dioxide 4) sulfur dioxide
henry has two same rectangles