bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!!!!!! ​
Which humanistic approach to the study of personality focuses on knowing as much about a person from as many angles as possible
Who was Edla Willmansson​
If 1 year has 365 days then How many days in 10 years....??
DNA makes us all unique by controlling the production _____ of that make us look different and have the structures to better survive within our _____
John, a real estate salesperson, has entered into an agency agreement with a client whose scope is limited to that described in the agreement. This level of aut
If you can draw let me know!! I need help!!
Organizational commitment refers to all of the following except _____ . a desire to move up the corporate ladder as quickly as possible a willingness to work to
HELP PLEASE TEACHER MADE NO SENSE in the food that living things eat? Practiced Skill: Modeling & Making Connections and Inferences Checklist for my Model:
question down below thanks