jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

The engraving, “The Pilgrims signing the compact,” helps historians understand what happened at the signing of the Mayflower Compact in 1620. Do you agree or di
(1/2)+(1/2) lets see who can solve this problem the fastest​
which of the following was not a cause of urbanization? growth of textile mills industrialization growth of railroads new immigration
Insight Guides,a line of travel books,provides travelers with background information about people's beliefs,values,and customs in various parts of the world.Ins
Pls helppppppppppp will mark brainliest
Please help with this
432 pushups in 8 days... How many did I do in 3 day’s
Why are the trends and exceptions to the trends in ionization energy observed? Check all that apply. -Ionization energy tends to increase down a group because t
If Mikayla rides for 2 hours on a bicycle, what is her rate if she rides for 22 miles?
A customer enters a market order to buy 100 shares of XYZ. The broker-dealer reports the purchase price of 100 shares of XYZ at 27.50 to the customer; shortly a