lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

HELPThe distance, A, in the image representsamplitudefrequencyperiodwavelength
I need help please?!!):
The number of degrees of freedom associated with the t-test, when the data are gathered from a paired samples experiment with 12 pairs, is 24. True or False?
Most new workers in the labor force are men. Please select the best answer from the choices provided OT OF
How do the Dry Pampas and Wet Pampas contribute to the economic health of Argentina.
In the space provided, evaluate the two images below. Identify the movement represented in each image. Compare and contrast the artistic movement each image rep
91) (5, 4) is a solution to which of the following systems of linear equations? A) x + 6y = 18 B) 4x + 2y = 12 3x-27=-6 3x - y = -15 C) 2x - 3y = -2 D) 8x + 5y
The greater the difference in pressure between areas, the __________ the wind will be. A) stronger B) weaker
what is the primary focus of the code of ethical conduct​
Hello, please help me understand this question