hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What are three ratios that the equivalent to 16:30
Is the quotient 2.7 divided by 3 greater or less than one
36 is 0.9% of what number w?
Help this is my math hw and i dont know how to do this D: look at the screenshot and its 18-20
how many 2/3 cups servings are in a 4 cup container of food
Which of the following are tests of the eye? A. Cephalgia, chondrodynia, sternotomy B. Myelography, photon absorptiometry, thermography C. Rheumatoid arthritis,
To gain admission to college, which test should a high school student prepare to take?
A store clerk has 45 shirts to pack in boxes each box holds 6 shirts what is the fewest boxes the clerk will need to pack all the shirts
Given the functions f(x) = x2 + 6x − 1, g(x) = –x2 + 2, and h(x) = 2x2 − 4x + 3, rank them from least to greatest based on their axis of symmetry.
the area of continental united states is about 1.9 billion acres.Taxas makes up seven percent of this area. what fraction is this