taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!! What was a goal of the Holocaust? to take over most of Europe and establish a Nazi empire to eliminate Jews in Nazi-occupied areas to use atomic
HELPPP ASAPPP!!!! 20 POINTSS!!! Why do cells use fat and starch for long-term energy storage instead of ATP molecules? A.) ATP is used for long-term storage, w
what attributes of a solid figure should you identify to classify it as a polyhedron HELP ME ASAP PLEASE!!!!!!
the value of 1.666.. in the form p/q is ?
What is one thing the prologue tells us about the play and/or its outcome?
New Vision Company completed its income statement and balance sheet and provided the following information: Service Revenue $66,000 Expenses:
In which situation would you see a partial lunar eclipse?
Read the passage from song of myself By making himself the central allusion of the poem, theSpeaker is able to​
All good relationships take work. True False
Consumers can sometimes take advantage of certain goods and services without having to pay; this is known as __________. A. spillovers B. productivity C. incent