bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following areas of Europe had NOT become a unified nation under a single ruler by the 18th century?
The same amount of alcohol will be more diluted in a larger individual because
How many times larger is the value of 250,000 than 250
The largest number of enslaved Africans were sent to _____. Venezuela the islands of the Caribbean Brazil the United States
One-celled organisms, such as bacteria, can reproduce very quickly using the process called _____. budding binary fission cytokinesis duplication
value of the proverb "every bird likes its nest"
According to Article II of the Constitution, who represents the nation and creates policies? the president the Senate the House of Representatives the Supreme C
You sign up for 13 weeks of swim lessons. The total cost is 325$. What is the cost per week?
How would you do 2 times 25 times 30
Which occurred as a result of the revolutions in manufacturing and transportation? a. People could buy goods from 4es in far off places. b. Many men lost thei