rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

Rs + 14s when r is 6 and s is 1/4
R varies directly as p^2 and inversely as t. When p= 8 and t = 16, R = 8. What is the value of R when p =4 and t = 32?
can you please answer this asp in need it really bad and thanks​
3/× - y/xy - 2 and5/a-3 - 4/a+2 ​
5. What would be the consequence of an ecosystem that had no nitrogen-fixing bacteria? (1 point) O Nitrogen from decomposing animals would never be returned to
The number of collisions between the particles of hydrogen and nitrogen is increased by using high pressure and _______ What one word completes the sentence?
An oak tree, pigeon, and elephant are all part of the same kingdom. Agree or disagree. Explain
Which one is the correct answer I think its c
Is this a complete sentence or a fragment, please state why. To my surprise, I really enjoyed the ballet recital.
1. What is thermal energy