adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Which is not a property of a mineral? A. Cleavage. B. Color. C.magnetism. D. Reflection please help ASAP
How do I find the percent of 38% of 50
A doctor diagnoses a patient with a disease called polymyositis. The patient tires quickly when walking, has difficulty swallowing, and struggles to raise his a
What is 144 divided by 3 and does it have a remainder
All of the following are true of the Crusades except
how was the Neolithic period different from the Paleolithic period?
Where is Canada's population density highest?
Jamie has 3 times as many pencils as pens. She has at least 18 pencils. How many pens does Jamie have?
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackage them into bags that hold 5/6 pounds pound of peanuts. how many 2 pound bags of peanuts should chad buy so that h
Lawyers for each side of a case are questioning people who received a jury summons. What part of the trial process does this describe, and what will happen next