jose447 jose447
  • 04-10-2020
  • Mathematics
contestada

Plz help me and solve step by step
Thank you.

Plz help me and solve step by step Thank you class=

Respuesta :

nidhi30 nidhi30
  • 04-10-2020

Answer:

p ≥ 13

13 pizzas at least

Step-by-step explanation:

$107 + $4 = $111

$111/$9 = 12.3333 round it to 13

now we know he needs to sell at least 13 pizzas so the inequality p= 13 or p > 13.

This is my go at it, I am not sure though.

Answer Link

Otras preguntas

While playing a game, you move back 5 spaces with the roll of the number cube. Your friend moves forward 3 spaces. Write each amount as an integer.
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
Which of these is not a factor influencing the rate of a chemical reaction? A. the concentration of reactants B. the surface area of reactants C. the presenc
trip walks a total of 12 miles to and from school each week. lindsey rides her bike a total of 56 miles to and from school each week. use the greatest common fa
what is stalwat mean
Do you think violent criminals deserve to "feel more serene" as the speaker suggests?
what does the word emphasis mean in design?
simplify. (½) ²− 6(2−2/3)
changes in the gene are referred to as
what are stereotypes about Germans?