Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

what is 5 times 25 divided by the square root of 225 subtracted from 10,247 and than added to pie.
SAT Math (Thanks and please help!) r(x) = 2(x^2-11x+3)+7(x+m) In the polynomial defined above, m is a constant. If r(x) is divisible by x, what is m?
Fact or option Fourth of July is celebrated in July.
Please solve the equation and chose the correct answer.
8/5x - 2/3x = 4/15 Hello! struggling.... help would be awesome!!
Tommy will spend start fraction, 1/5 of his time this weekend studying for his 4 final exams. What fraction of the weekend will he spend studying for each of hi
I have 300 beads. My sister has 60 more beads than I did. How many beads do my sister and I have altogether?​
Can someone please answer these 2 questions. The cross section of a sphere is shown. What is the area of the cross section ? This cylinder is 8 inches tall an
how many countries did britain colonise​
Sandy drives in town at a rate of 25 miles per hour. It takes her 15 minutes to drive to the store. How far is it to the store?