fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

You want to buy the bicycle that is $116. You already have $43.50 saved and plan to save an additional $7.25 every week. Part A: Write and solve an equation to
14 1/4 - 10 3/7 Reduce to lowest form.... step by step to see if my answer your answer
write these fractions in ascending order. 5/8 3/4 1/2 9/16.
what was the result of the peloponnesian war?
in times what equals 28,21,60,48,24,45
What's times what equals 116??
What is 10/25 simplified
Which statement is true about exergonic reactions? A. In exergonic reactions, ΔG is positive due to the absorption of free energy. B. Exergonic reactions use mo
You studied for 14 hours last week. What was your unit rate of hours of study per day?
Where would you look for glacial grooves in the 300 million year old rock of Antartica?