laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what are 7 key traits for knowing your audience
take a look at the pic and please help me
Which results of spanish colonization in north America had results that can be seen today?
Write -0.5 repeat as a fraction in simplest form
A 56 yard loss in football game
the force of attraction that the earth exerts on all objects is called
joan counted that 2/10 of her jelly beans were red. Dean counted that 6/10 of his jelly beans were red. Hiw much greater a fraction od Dean's jelly beans were r
Which of the following is the most accurate statement about United States' involvement in World War I? A. The United States fought from the beginning of the wa
A number between 1 and 20 that has five factors
A 91 square foot bathroom has a length of 13 feet. what is the width of the bathroom