eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!
An ion in a mass spectrometer follows a semicircular path of radius 14.8. What is the distance it travels?
What types of problems can be solved using the greatest common factor?
Translate the phrase into a math expression. 30 added to a number that is decreased by 5 a. n – 5 + 30 b. 30 – n – 5 c. 30 + 5 – n d. 30 + (n ÷ 5)
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
James weight increased in 41 to 45 kilograms. what is the percentage increase?
The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews totaling 12 grams.
All of the following statements are true of dictatorship except
what is 1 5/8 +4 7/8 show work
Kris and Julio played a card game.Together, they scored 36 points in one game. Kris scored 2 times as many points as Julio. How many points did Kris and Julio e