diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Generate and solve a division problem with the answer of 3 remainder 12
In a short paragraph, describe the importance of Hollywood’s contributions during the war. Be sure to use at least two examples from your assignment. Please
How do you check to make sure a division equation is correct?
there were 276 people on air airplane write a number greater than 276
Kimberly broke up with houng after dating him for two years. heartbroken, houng asked why. kimberly replied, "it's me, not you. i'm to blame." kimberly's respon
Improving your ove physical health should focus on what 3 areas?
When two waves meet and result in resonance, how is the resultant wave different from the original waves?
When North Korea invaded South Korea in 1950, how did the United States respond? The United States did not intervene. The United States declared war on the Sovi
Which is an example of faulty coordination? Nathaniel Hawthorne was born in Salem, Massachusetts, and died in Plymouth, New Hampshire. In Massachusetts, Nathan
Explain how to use basic facts and number patterns to find 5,600 divide by 7