Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

what principle provides for a system in which the government derives its power from the governed?
Choose the pair of sentences that uses correct capitalization. We went to Idaho for thanksgiving. I helped grandma Jean bake a batch of Cinnamon Cookies. We wen
PLEASE HELP I GIVE THANKS
what is the comound name for the formula PbCl2?
Explain how cobalt-60 and cobalt -59 can be the same element but have different mass numbers
what is the most work that can be done with 100 joules if energy
For my science fair project, Im doing "Which plant fertilizer works best?" Im just not sure which plant i should use. My project is due sometime February 10-20
What are the African cheetahs limiting factors?
What do you think is Pericles greatest accomplishment
Is most of Northern Chile dry, mountainous terrain on the map?