Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Expand & simplify 4 ( z + 2 ) + 4 ( z + 3 )
Select the correct answer. What is the standard form of this complex number? (24-10i ) - (43 + 18i) A. -19+8i B. 67+28i C. -19-28i D. -19+18i
I need help with this question.
can somebody please explain how to do the problem below I'm studying for a test plz help! thank you!
¿consideras que la posibilidad de transformar la realidad es algo qu está permitido a los escritos?
Can someone complete this for brainliest and 30 points. Zoom in if blurred
If it is known that a non-zero net force is acting on an object, then which of the following must be assumed regarding the object's motion? A.The object is at
[tex]92 \times 96 \\ [/tex]what does that equal ​
In the right triangle below, an altitude is drawn to the hypotenuse. Solve for x. Can someone please explain this step by step?
you find a jacket whose price is $117.95 which is on sale with a 30% discount. what is the sale price?