chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?