Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

An airplane flies at a speed of 474 miles per hour. How many miles does the plane fly in 5 hours?
which statement best describes characterizes the idea of John locke
Explain the relationship between the photosynthetic activity of algae and dissolved oxygen levels.
i need help im doing health and i dont knoe what this means once a female reaches puberty the uterus sheds an unfretlized egg along with the and then its a
Con quien hablaste por telefono?
Which of the following forms of communication developed most recently? a. Interviewing b. Mass Communication c. Computer Mediated d. Small Group
If you take 40 pounds of luggage with you on a vacation and you buy 10 pounds of souvenirs for your family (because you're really nice), do those extra souvenir
Whar were John Locke's principles?
A point mutation that creates a premature stop codon is called a _____ mutation.
What is a dynamic presentation??