luvrgrl333
luvrgrl333 luvrgrl333
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me answer this question please?

Can someone help me answer this question please class=

Respuesta :

swan85 swan85
  • 01-09-2020

Answer:

0.10

Step-by-step explanation:

between 1980 and 2010 : 30 years

the change of price:3.99-0.99= 3 dollars

the average rate : 3/30=0.10 or 10 %

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! I’ll GIVE THE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY!!
What is the value of | 3 | (PLEASE HELPP!!)
idk this pls help don’t understand.
OOOOOOOP SCREEE thats my mind rn
Why must you be so ? You need to make up your mind. Fickle fastidious surmise patronizing
ali's tyre pressure gauge shows a reading witch is 8 % lower than the actual pressure when the gauge shows 33.58
When faced with needing additional money during college which is option is NOT true?
A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?
There are 12 teams in a league in how many ways can the teams finish first second third and fourth
please help quickly !