meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The dot plots below show the test scores of sixth and seventh grade students Based on visual inspection of the dot plots witch grade if any appears to have the
The United States was not prepared for war with Britain because it was involved in other wars. True or False
The characteristic of stress responses that refers to the rate at which the behavior occurs is A. intensity. B. stress. C. frequency. D. duration.
Solve for u. 35 = u/2 + 12 THaNks :)
which sentence in the story, act your age describes the theme of the story,?​
What are the main characteristics of the Declaration of Independence
CAN SOMEONE PLZ HELP ME NOW I I WILL MARK AS BRAINLIEST 40points!!!
What is suggested about the life of the imagination in “The Lady of Shalott” by Alfred, Lord Tennyson? It protects a person from being rejected by others. It sh
If you make an electromagnet using a battery circuit and a steel nail how can you increase its magnetic strength?
Which selection best defines the terms Glasnost and Perestroika? A)Glasnost means openness and Perestroika means economic restructuring. These were reforms ins