nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Solve for the missing angle measurement. please give the right answer
I need some help on this please. Question is down below.
You buy a car for $22,000 and every year your car depreciates by 14% (in other words, you car decreases in value by 14% every year). What is your car worth in 4
i need to solve this please
180= 90+30+x? what is the value of x? make sure you give good reasoning
Mr martins math test which is worth 100 points has 29 problems. Each problem is worth either 5 points or 2 points. Let x be the number of questions worth 5 poin
I need help with this question A light or symbol in _______ indicates a potentially serious problem or safety issue. Group of answer choices yellow red green wh
Heyy I need help thank you
A school librarian ordered new books for the library. Of the new books ordered 1/3 are science 2/5 are biography and the rest of the books are fiction. What fra
Rewrite each fraction with a denominator of 121212. \dfrac{3}{4} = 4 3 ​ =start fraction, 3, divided by, 4, end fraction, equals \dfrac{5}{3} = 3 5 ​ =star