ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

how to write 2,000,000,000 in standard form
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
Who assisted Chinese rebels in overthrowing the Ming dynasty and installing the Qing dynasty? A. Sillas B. Mongols C. Manchus D. Koreans
Dave has $15 to spend on an $8 dollar book and two birthday cards (c) for his friends. How much can he spend on each card if he buys the same card for each frie
Maxwell and Jessica went to the candy store. Maxwell bought one chocolate covered cookie and two lollipops for $2.50. Jessica bought one chocolate covered cooki
Help! if a store offers 3 for the price of 2. What is the implied discount? a. 20% b. 33% c. 40% d. 66%
does the darkling beetle have an internal skeleton or an exoskeleton
.304 in expanded notation
Can u guys explian this problem to me:(-9)(-6)(15)(-7+7)
The human respiratory system consists of various organs that work together to accomplish the vital task of bringing oxygen into the body. One organ listed is pa