misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the range of the function
A grasshopper jumps along a line. His first jump takes him 1 cm., the second 2 cm, etc. Each jump can take him to the right or to the left. Prove that after 201
The roots of the quadratic equation z^2 + az + b = 0 are -7 + 2i and -7 - 2i. What is a+b?
About what percent of homicide victims knew their killer? A. 10 B. 25 C. 43 D. 92
College sophomores were given a short course in speed reading. Three groups had courses lasting for 5, 15, or 25 sessions. At the conclusion of the course, part
At an art center in Minneapolis, you can see an American flag with stripes of green and black and black stars on a yellow ground. When you stare at this flag, a
Match each statement with the type of weathering it describes.
An FM radio station broadcasts at 9.23 × 107 Hz. Given that the radio waves travel at 3.00 × 108 m/s, what is the wavelength of these waves?
What were the strengths of Roman civilization? How were the Romans able to conceive and sustain a civilization over a period of almost ten centuries?
Amanda spent a total of 70 minutes competing her chores this week. Write and solve an equation to represent the number of minutes Amanda spent washing the dishe