Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Gold ions, Au*(aq), can easily be made to precipitate out of a solution as gold metal. Simply bring another metal into the solution, and this metal becomes the
The volume of a cylinder with a radius of 15 m and a height of 7 m.
If r is directly proportional to the square of s and r = 72 when = 12, find r when s = 8.?
En la procesión del Viernes Santo _______________ miles de personas. A. Participaba B. Participabas C. Participa D. Participaban Reset
find the area of the quadrillateral round to the nearest tenth.
The area of a triangle is 20 cm², and the altitude is 4 cm greater than the base. Find the length of the base, to the nearest millimetre
Help me out please? It's for nnq
A recent survey showed that more men work outside the home, while more women care for the home and family.
The current copyright law allows an author to put their work into the public domain if they so choose and not profit from it
hello this is a quetion are yall enjoying the app