amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The Sixth-Graders at Meadowbrook Middle School Are Going On A Field trip. The 325 students and adults will ride in school buses. Each bus holds 48 people. How m
When treating a household incident involving exposure to a poison, your most reliable source of advice and expertise is: a. The local 6 department b. The poli
Paolo's puppy weighed 11 lbs at the vets Office.what is this weight in ounces?
15% is what percent of 75?
Here is a simple question u get 15 points but what is 5 divided by75
a tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks. He used ____ of a meter for each mask.
how do you solve (3.2×(6.1×6.3)) -2.8 with PEMDAS
Draw a quadrilateral that have 4 sides,opposite sides equal ,and no sides are perpendicular?
Is the number 90 a prime number
Describe how people from the South, Northeast, and West felt about going to war with Britain.