lunaryan982 lunaryan982
  • 01-05-2020
  • Health
contestada

explain the difference between natural nutrient dense food and calorie dense foods and give an example
​

Respuesta :

mrz0mbeman
mrz0mbeman mrz0mbeman
  • 08-10-2020

Answer:

Nutrient dense foods will provide high levels of nutrients other than calories and calorie dense foods will usually be sweets and heavily processed foods with lots of added sugar and fat.

Example of nutrient foods: salmon, kale, garlic, potatoes

Example of calorie foods: Nuts(walnuts, almonds, cashews, etc), avocado, olive oil, dried fruit

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

she reads Newari change into opposite voice​
How does he want this to influence his readers? ​zen and the art of motorcycle maintenance
What is 2x2+2 equal to
Given a line that passes through the points (-2,9) and m=-4 write the equation of this line in each form
Juan counts 26 bags of adult food. If Juan wanted to use an area model to multiply 26 by 32 to find the total number of pounds of dog food, would this be the co
June has $1.95 in dimes and nickles. She has a total of 28 coins. How many of each type of coin does she have?
how are you all? #mental health check
what does the chapter title, the double V, refer?
A 9-pound bag of cornmeal costs $80.64. What is the price per ounce?
A 9000 kg rock slides on a horizontal surface with negligible friction at 3 m/stoward a 3000 kg rock that is atrest, as shown in Figure 1. & collision occur