averyadams23
averyadams23 averyadams23
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

The lunch platter at one restaurant costs $7. Write an equation that shows the total cost, c, of p people buying the lunch platter?

Respuesta :

felipe0521
felipe0521 felipe0521
  • 01-05-2020
C is the answer to this
Answer Link

Otras preguntas

Answer this riddle When is a man drowned, but still not wet?
Which words in the sentence are the predicate adjectives? At the end of the day, the hikers were still cheerful and energetic. Choose all answers that are
Read the excerpt from Chaucer's The Canterbury Tales, and then complete the sentences that follow. But he looked hollow and went soberly. Right threadbare was h
What was the compromise made in the Missouri Compromise? A) To create a slave state and a non-slave state B) To create a free state where fugitive slaves could
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
What is the function of the cell membrane?
A scale model of the statue of liberty is 5 inches tall. if the statue of liberty is 305ft tall find the scale of the model.
Which of the following is not included in comparative government? social customs political institutions governments of the world political beliefs
Write an expression that is equivalent to three over five (3y + 15).
Which sentence does not contain any errors in comma usage? A.He walked to the rope grabbed it tightly, and climbed to the top. B.The new mother was tired, but s